zabytki

Na terenie gminy Stare Babice znajduje się wiele miejsc związanych z historią regionu i Polski.
Tereny były również świadkiem wielu ważnych dla historii Polski wydarzeń.

historia gminy

Najstarsze źródła pisane o miejscowościach leżących na terenie obecnej Gminy Stare Babice pochodzą z 1254 r. i dotyczą kościoła w Borzęcinie ufundowanego przez Konrada Mazowieckiego. W tym samym roku wspomina się o Koczargach – własności klasztoru czerwińskiego. Babice zostały wymienione już w czasach Kazimierza Wielkiego (1310 – 1370). Bardziej znana wzmianka o Marcinie Babicy z Babic, podkomorzym warszawskim, pochodzi z 1400r. Lipków, zwanym ongiś Łupkowem lub Lubkowem wymienia się w 1414 r. jako własność rycerskiego rodu Prusów. Warto wiedzieć, że tłumaczem Statutów Wiślickich i Prawa Mazowieckiego był żyjący w XV w. Świętosław z Wojcieszyna. Obecnie najstarszym zabytkiem w Gminie jest barokowy kościół w Babicach ufundowany w 1727 r. przez kanclerza koronnego Jana Szembeka.

Początki gminy

Bardziej znana wzmianka o Marcinie Babicy z Babic, podkomorzym warszawskim, pochodzi z 1400r. Lipków, zwanym ongiś Łupkowem lub Lubkowem wymienia się w 1414 r. jako własność rycerskiego rodu Prusów. 

Historyczny Lipków

Od 1822 r. w Lipkowie była już przędzalnia bawełny, fabryka tkanin jedwabnych i adamaszku, a później powstała manufaktura pasów kontuszowych Założona przez bogatego kupca warszawskiego ormiańskiego pochodzenia – Paschalisa Jakubowicza.

II wojna światowa

We wrześniu 1939 r. Babice i okolice stanowiły zachodnie przedpole obrony stolicy. 

Jubileusz Radiostacji Babice

stare babice

kościół pw. wniebowzięcia nmp

cmentarz przykościelny z bramą

plebania kościoła

cmentarz parafialny

Borzęcin Duży

KOściół pw. św wincentego z ferrary

cmentarz z drzewstanem

Lipków

kościół pw.
św. rocha

zespół dworsko-parkowy

cmentarz przykościelny z bramą

zielonki - parcela

zespół pałacowo - parkowy

SPRAWDŹ MIEJSCA NA MAPIE

Back to top button
Skip to content