radio babice

tu radio babice!

Jubileusz 100-lecia budowy i uruchomienia Radiostacji Transatlantyckiej Babice skłania do podjęcia różnych działań rozsławiających dzieje szacownej jubilatki, a także do propagowania historii i osiągnięć gminy Stare Babice. Z tej okazji postanowiliśmy uruchomić społecznymi środkami internetowe Radio Babice. Będzie można go słuchać za pomocą komputera lub smartfona, po wejściu na stronę internetową Urzędu Gminy Stare Babice lub Domu Kultury w Zielonkach.

Historia lubi zataczać koła. Przed laty z Babic nadawano nie tylko depesze łączące rodaków w Polce z tymi, którzy wyjechali do USA i w inne rejony świata, ale nadawano także od lat trzydziestych audycje radiowe na falach krótkich, przeznaczone dla zagranicy. Świadczyło to o potrzebie utrzymywania stałej łączności z Polakami, nie zależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdowali, ale także o potrzebie kreowania wizerunku Polski na mapie świata. Zaczynamy zatem coś nowego, w nowych technologiach, ale tak naprawdę powracamy do źródeł- do naszej historii.


Czasy przedwojennej Polski, tak bardzo zniesławiane w minionym ustroju, miały swoje osiągnięcia, które nie są znane szerszemu ogółowi rodaków. Sięgnijmy do starych radioodbiorników, tam znajdziemy niezwykły dowód. Warto poszperać w piwnicach, a może gdzieś na strychu? Jeśli znajdziecie Państwo przedwojenne radio, lub chociaż jego przedni fragment, to na skali ujrzycie, być może, nazwę Babice, wymienianą wśród wielkich światowych metropolii. To nie jest przypadek, Babice na skali radioodbiorników (np. marki Elektrit Kadet i innych) pojawiły się za sprawą  wspomnianej powyżej radiostacji krótkofalowej, która od 1936 r. nadawała audycje Polskiego Radia dla amerykańskiej Polonii. Warto wiedzieć, że ta radiostacja nadająca na falach 21m była pierwszą tej rangi krótkofalową stacją nadawczą w Polsce.

AUDYCJE

Back to top button
Skip to content